Cena złomu - od czego zależy?

Sprzedaż metalowych odpadów w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach stwarza możliwość szybkiego zarobku. Warto jednak mieć świadomość tego, od czego dokładnie zależy cena złomu. Jakie czynniki wpływają na wysokość kwoty, którą można otrzymać w skupie? Kiedy najlepiej jest sprzedawać takie odpady, aby na tym zarobić? Odpowiadamy na te pytania w poniższym wpisie zawierającym najważniejsze informacje na temat sprzedaży złomu - zapraszamy do lektury. 

 

Od jakich czynników zależy cena metalowych opadów? 

Wpływ na tę kwestię ma miejsce oraz wielkość transakcji. Zarówno skupy, jak i huty zainteresowane nabyciem surowca posiadają odmienne stawki za kilogram złomu. Mogą się różnić także w zależności od ilości sprzedawanego materiału. Ponadto wysokość cen zależna jest od takich czynników, jak:

  • aktualna sytuacja gospodarcza, 
  • indywidualne zapotrzebowanie danej placówki, 
  • jakość dostarczanych odpadów, ich ilość i rodzaj, 
  • konieczność ewentualnego odbioru i transportu surowca. 

 

Zarobek zależny jest więc od rozmaitych czynników, które wpływają na kształtowanie aktualnych stawek za kilogram danego metalu. Trzeba bowiem liczyć się z faktem, że odmiennie prezentują się ceny za aluminium, stal, miedź, żeliwo i inne powszechne surowce. Należy też pamiętać, że stawki te mogą różnić się w każdym mieście. 

 

Jakość złomu, a jego cena 

Warto mieć na uwadze kwestię tego, że wysokość zarobku zależy również od czystości surowca. Za niesortowane metale słabej jakości i zanieczyszczone skupy nie zaoferują wysokich stawek. Na lepszą zapłatę można liczyć sprzedając odpady cechujące się dobrym stopniem czystości, niepokryte farbą. Bardzo ważnym czynnikiem determinującym uzyskaną stawkę jest więc jakość surowca. 

 

Aktualny cennik złomu może jednak różnić się w zależności od innych kwestii, takich jak sytuacja gospodarcza lub notowania na giełdzie metali. Konieczne jest więc bieżące śledzenie sytuacji, aby wybrać dogodny moment na zawarcie transakcji w skupie surowców. 

 

Kiedy najlepiej jest sprzedać złom? 

Wysokość cen oferowanych przez punkty skupujące metale uzależniona jest także od sytuacji panującej na giełdzie, na którą z kolei wpływają wydarzenie w świecie gospodarczym i politycznym. Z tego względu warto jest śledzić sytuację i porównywać dostępne w Internecie tabele oraz wykresy, aby na tej podstawie wybrać najlepszy moment na sprzedaż złomu z jak największym zyskiem. 

 

Biorąc pod uwagę nieustanne zmiany w dziedzinie krajowej oraz światowej gospodarki, a także tendencje na giełdzie metali można samodzielnie prognozować najbliższe ceny. Kierując się takimi ustaleniami możliwy jest wybór optymalnego momentu sprzedaży złomu, w którym stawki będą na zadawalającym poziomie. Jest to jednak rozwiązanie wymagające umiejętności analitycznych, dostępu do niezbędnych danych i świadomości związanej z ryzykiem braku dokładności przewidywań. 

 

Rodzaje złomu sprzedawanego w skupach 

Na stronach internetowym poszczególnych placówek można znaleźć tabele uwzględniające ceny za kilogram danego surowca. Dzięki temu można bez trudu przekonać się, jakiego zarobku możemy się spodziewać, jeśli chcemy zawrzeć transakcję dotyczącą takiego złomu, jak: 

  • żeliwo,
  • aluminium niesortowane,
  • aluminiowe profile czyste lub zanieczyszczone,
  • puszki aluminiowe,
  • stal. 

 

Są to tylko wybrane przykłady tego, co można sprzedać w skupach. Niektóre miejsca pod tym względem posiadają indywidualną politykę i mogą nie przyjmować pewnych metali. 

 

Warto także wiedzieć, jakich odpadów nie przyjmie żadna placówka. Ze względu na obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne w skupach nie można sprzedać takich rzeczy, jak znaki drogowe, elementy infrastruktury kolejowej i drogowej i włazy do studzienek kanalizacyjnych. 

 

Najważniejsze informacje na temat ceny złomu 

Decydując się na sprzedaż metalowych odpadów trzeba liczyć się ze zmiennością stawek w tym zakresie. Na najlepszy zarobek można liczyć przede wszystkim w dużych miastach, podczas transakcji dotyczących większych ilości czystych surowców dobrej jakości. Warto także śledzić sytuację gospodarczą oraz panującą na giełdzie metali, by dzięki temu odnotować moment, w którym ceny złomu będą najkorzystniejsze. 

0
Feed

Zostaw komentarz