Jakich metali nie można oddać na skupie złomu?

Sprzedaż surowców wtórnych w specjalnych punktach to rozwiązanie nie tylko ekologiczne i pomagające w pozbyciu się odpadów, ale też często związane z możliwością zarobku. Trzeba jednak wiedzieć, jakich metali nie można oddać na skupie złomu, ponieważ istnieją pewne materiały, które nie zostaną przyjęte ze względów bezpieczeństwa, regulacji prawnych bądź innych czynników. Omawiamy je w poniższym artykule, więc jeśli zastanawiasz się, jakich surowców nie warto przynosić do punktu sprzedaży, zapoznaj się z naszym tekstem na ten temat.

 

Metale, których nie można oddać na skup złomu

W pierwszej kolejności przed zgłoszeniem się do punktu warto posortować oddawane surowce w zależności od kategorii i rodzaju materiału. Pomoże to w ich ważeniu i wycenie, ponieważ za różne tworzywa można otrzymać rozmaite ceny, uzależnione od aktualnego cennika danej placówki. Należy też zadbać o odpowiednie przygotowanie surowców - usunięcie z nich innych materiałów czy zanieczyszczeń. Czynności te mają duże znaczenie, jeśli chodzi o recykling odpadów, dlatego warto mieć je na uwadze przed oddaniem odpadów do specjalnego punktu.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie metale mogą zostać przyjęte na skupie złomu. Ze względu na regulacje prawne w tej kwestii placówki nie skupują przedmiotów, które zostały skradzione. W tej kategorii można wyróżnić elementy infrastruktury budowlanej i kolejowej (fragmenty torów i trakcje), znaki i barierki drogowe oraz studzienki kanalizacyjne. Ze względu na dużą wagę i ogólną dostępność takich metali często mogą stanowić pokusę, trzeba jednak pamiętać, że próba ich sprzedaży w specjalnym punkcie jest nie tylko skazana na niepowodzenie, ale też nielegalna. Nie można oddać również monet będących w aktualnym obiegu.

 

Jakich metali nie przyjmie skup złomu?

Oprócz względów prawnych istotne są także kwestie bezpieczeństwa. Skupy złomu nie przyjmą bowiem metali zawierających niebezpieczne materiały takie jak rtęć, kadm czy ołów. Wykluczona jest także sprzedaż surowców radioaktywnych np. uranu czy plutonu. Odpadów tych nie można oddać ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia. Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, należy je zutylizować z zastosowaniem określonych procedur.

Niektóre skupy złomu mogą też nie być zainteresowane sprzedażą pewnych metali ze względu na niską wartość rynkową bądź brak popytu. Mogą być to np. stopy magnezu i cynku. Jest to jednak kwestia indywidualna uzależniona od polityki danej placówki. Warto więc wcześniej skontaktować się z wybranym punktem i upewnić się, czy będzie zainteresowany konkretnym rodzajem surowców.

 

Co można, a czego nie można sprzedać na skupie złomu?

Jak widać, nie ma zbyt wielu ograniczeń dotyczących tego, jakich metali nie można oddać na skup złomu. Istnieją bowiem 3 główne kryteria, a mianowicie:

• bezpieczeństwo,
• względy prawne,
• wartość materiału.

Do takiego punktu można więc oddać wiele innych rodzajów surowców nadających się do recyklingu. Przykładowo, mogą być to stalowe konstrukcje, elementy karoserii samochodowej, profile, rury, pręty, puszki, fragmenty ogrodzeń, druty, blachy i wiele innych. Skupy złomu przyjmują wiele metali, o ile spełniają one pewne wymagania określające, czy kwalifikują się one do ponownego przetworzenia. Dobrym pomysłem jest zatem przejrzenie zalegających w piwnicy czy garażu odpadów i upewnienie się, czy nadają się do sprzedaży w specjalnym punkcie.

 

Jakie surowce wtórne mogą przyjąć skupy złomu?

Warto mieć na uwadze fakt, że w skupie złomu można sprzedać nie tylko metale i powstające z nich wyroby. Do takich punktów można oddać także makulaturę w postaci papieru, gazet i kartonów, a także folie i elektronikę. Warto jednak wcześniej zweryfikować politykę danej placówki w tym zakresie. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt telefoniczny z wybranym skupem złomu i upewnienie się, czy przyjmie konkretny rodzaj odpadów. Można wówczas upewnić się także, jakie ceny otrzymamy za określoną ilość danego surowca wtórnego.

Osoby zainteresowane tym, jakie metale można oddać na skup złomu we Wrocławiu, prosimy o kierowanie pytań drogą mailową lub telefoniczną. Dane kontaktowe dostępne są na naszej stronie internetowej – zapraszamy!

0
Feed

Zostaw komentarz