Skup makulatury - co oddawać i ile można zarobić?"

Recykling niektórych surowców jest rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę nie tylko ze względu na aspekt ekologiczny, ale też możliwość zarobku. W pierwszej kolejności należy jednak zorientować się, co można oddawać na skup makulatury i ile można zarobić w ten sposób. Kwestia ta uzależniona jest od kilku czynników, które musimy mieć na uwadze, jeśli chcemy bez przeszkód oddać określony rodzaj odpadów do specjalnego punktu i otrzymać za to zadowalającą stawkę. Zapraszamy do przeczytania artykułu poświęconego sprzedaży odpadów w postaci wyrobów papierniczych.

 

Co można i czego nie można oddać na skupie makulatury?

Najważniejszym zagadnieniem w tej dziedzinie jest rodzaj surowca, jaki możemy przekazać do takiego punktu, by na tym zarobić. Do skupu makulatury można oddać:


• Tekturę - czyli przede wszystkim różnego rodzaju kartony, które znajdują liczne zastosowania w różnych branżach. Aby została uznana za pełnowartościowy materiał, powinna być sucha.
• Gazety i książki - dotyczy to w szczególności publikacji na papierze kredowym - śliski nie jest przyjmowany w takich punktach, ze względu na zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. Wyklucza to możliwość przetworzenia i ponownego wykorzystania surowca, dlatego niektórych gazet i ulotek nie można oddać do skupu i na tym zarobić.
• Makulaturę mieszaną – czyli różnego rodzaju papierowe ścinki, dokumenty i inne surowce nadające się do ponownej przeróbki.


Spore znaczenie ma oczywiście jakość surowca. Odpady mogą nie zostać przyjęte w specjalnym punkcie, jeśli są zanieczyszczone dodatkiem tworzyw sztucznych, szkła i tekstyliów albo chemikaliami, materiałami budowlanymi, piaskiem bądź drewnem. Również papieru chromowanego i metalizowanego pakowego nie można oddać do skupu makulatury w celu zarobku. Dodatkowo zbyt duże stężenie kleju i zanieczyszczenie jedzeniem mogą skutkować odrzuceniem surowca przez dany punkt.


Dlaczego rodzaj i jakość makulatury mają znaczenie?

Czynniki te są bardzo ważne, jeśli chcemy przekazać wyroby papiernicze do specjalnego punktu utylizacji, ze względu na wymagania dotyczące recyklingu. By takie odpady mogły zostać przetworzone i ponownie wykorzystane, muszą cechować się odpowiednim stopniem czystości. Wszelkie zanieczyszczenia obniżają ich jakość i zwykle uniemożliwiają poddanie surowca dalszej obróbce, dlatego tylko określone rodzaje makulatury można oddać do skupu. Aby wyprawa do takiego punktu nie była daremna, należy wcześniej dowiedzieć się, jakie surowce zostaną w nim przyjęte.

Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ liczą, że w ten sposób mogą pozbyć się odpadów zalegających w piwnicy czy na strychu i przy okazji zarobić. W pierwszej kolejności należy jednak dowiedzieć się, jakie stawki oferują skupy makulatury za poszczególne surowce.


Czy można zarobić na skupie makulatury?

Niestety, klienci detaliczni nie mogą zarobić dużo na sprzedaży odpadów papierowych. W zależności od skupu i rodzaju surowca, za kilogram makulatury można otrzymać od 15 do 90 gr. Aby poznać dokładne stawki, warto sprawdzić cennik na stronie danej placówki lub zadzwonić i poprosić o informacje. Ceny mogą bowiem różnić się w zależności od dnia, warto więc śledzić tę kwestię na bieżąco i wiedzieć, ile będzie można zarobić w danym okresie.
Ze względu na stosunkowe niewielkie stawki, rozwiązanie to jest częściej wybierane przez przedsiębiorstwa, chcące pozbyć się odpadów. Taki recykling jest bowiem opłacalny finansowo dopiero przy sprzedaży znacznych ilości surowca, liczonych w tonach, a nie kilogramach. Nie oznacza to jednak, że do skupu makulatury nie można oddać mniejszych ilości odpadów.


Co jeszcze trzeba wiedzieć o sprzedaży makulatury w skupie?

Oprócz informacji na temat rodzaju surowców, jakie można oddać do skupu i na nich zarobić, należy też mieć na uwadze ich odpowiednie przygotowanie. Przykładowo, jeśli wśród odpadów znajdują się dokumenty, trzeba je wcześniej zniszczyć tak, by utrudnić odczytanie poufnych danych. Czynność ta nie może jednak wpłynąć na zanieczyszczenie materiału, które mogłoby skutkować odmową przyjęcia makulatury w specjalnym punkcie.
Aby znać wcześniej stawki, jakich możemy się spodziewać, oddając surowce, by na tym zarobić, warto najpierw skontaktować się z wybraną placówką i uzyskać informacje na ten temat.

0
Feed

Zostaw komentarz